I zdánlivé maličkosti mohou značně zkomplikovat koupi bytu či domu a někdy vás i připravit o další statisíce, se kterými jste v rozpočtu už nepočítali. Připravili jsme si pro vás pět nejčastějších chyb, kterým je vhodné se vyvarovat, aby celý proces koupě nemovistosti proběhnul hladce a úspěšně:
Podpis špatného typu rezervační smlouvy vás může stát v tom lepším případě hodně nervů, v tom horším přijdete o vysněné bydlení. Pozor si dejte na dvoustrannou rezervační smlouvu, kde figuruje pouze realitní kancelář a vy jakožto kupující. Ať počítáte, jak počítáte, tady zdá se někdo chybí, že? Ano, je to prodávající! Dvoustranná rezervační smlouva je víceméně zbytečné lejstro, kterým se ohání realitka před prodávajícím, že mu sehnala kupce. Prodávajícího ale k ničemu nezavazuje. Vždy podepisujte TROJSTRANNOU REZERVAČNÍ SMLOUVU! Ta poskytuje jistotu a měla by obsahovat i pokuty pro prodávajícího, pokud se rozhodne z prodeje odstoupit.
Inzerát deklaroval výměru 110 metrů čtverečních? Tak tady bacha, nakonec to může být třeba jen 98! Někteří makléři totiž zahrnují do celkové výměry i plochu balkonu nebo sklepu. A to může být při současných cenách za jeden metr čtvereční chyba, která vás bude stát statisíce až miliony. Pozor si dejte také na pojmy PODLAHOVÁ PLOCHA (ta zahrnuje plochu i pod příčkami bytu, nedá se využívat) a UŽITNÁ PLOCHA. Vždy si zkontrolujte skutečnou výměru - zajděte si na katastr nemovitostí a tam si vyžádejte dokument s názvem Prohlášení vlastníka, kde najdete skutečnou výměru bytu a co vše k bytu náleží.
Další nástrahou jsou chybějící pozemky nebo jiné součásti nemovitosti v kupní smlouvě. Tyto by zůstaly původnímu majiteli a trable by na sebe nenechaly dlouho čekat a vás by mohly přijít draho, neboť by za ně majitel mohl chtít další peníze. Ne vše, co je součástí nemovitosti, naleznete na listu vlastnictví - nejsou tam SOUVISEJÍCÍ POZEMKY a u bytu například podíly na nebytových prostorech. Vy odteď ale už budete vědět, že tyto informace zjistíte na katastru nemovitosti, kde si vyžádáte na základě jména a rodného čísla majitele nemovitosti dokument Evidence práv pro osobu. V něm je seznam všech nemovitostí, které dotyčný vlastní. Na základě tohoto dokladu si můžete zkontrolovat, že jsou všechny součásti bytu uvedeny v kupní smlouvě.
Tento krok by měl být podchycen v kupní smlouvě. Možná se prodávající ještě nemá kam přestěhovat, a tak záměrně zdržuje předání nemovitosti. Abyste se těmto problémům vyhnuli, stačí přidat do kupní smlouvy kouzelnou formulku o tom, že prodávající za každý den pozdního předání zaplatí PENÁLE. To by mělo být ve výši dvoj až trojnásobku nájmu srovnatelného bytu či domu (to aby bylo pro zdržovatele výhodnější přestěhovat se někam do nájmu). Například pokud by byl nájem srovnatelného bytu 18 000 Kč, penále by denně činilo 1200-1800 Kč. To už by původního majitele mohlo z bytu či domu vyhnat, nemyslíte?
Na prohlídce nemovitosti se vám moc líbilo vybavení? Zdá se, že není nic jednoduššího, než se zeptat makléře, zdali je ono zařízení v ceně bytu. Ten vám to buď potvrdí, nebo vyvrátí. Může ale nastat situace, kdy vám to potvrdí, ale vy při předání zjistíte, že se budete stěhovat do holobytu… Teď už nenaděláte nic. Proto se vraťme k bodu jedna (rezervační smlouva), kam si necháte seznam vybavení připsat jako součást koupě. A platí to i naopak (když chcete mít nemovitost vyklizenou).
Chyb, které se dají při koupi nemovitosti můžete udělat je celá řada, my jsme se snažili vypíchnout ty nejčastější a nejzásadnější. Výběr té správné nemovitosti je věc jedna, druhé je pak dotáhnout jeho koupi zdárně do konce. Ne této cestě vás Realitní samoobsluha bude ráda doprovázet.
Pavel Smíšek
autor článku
Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.
JAK FUNGUJE