Všichni tak nějak tušíme, že prodej (potažmo koupě) nemovitosti je proces hodně náročný. Ne vždy se sejdou dvě rozumné strany, které spolu chtějí kooperovat. Každý pak prosazuje jen své zájmy a celý postup se může protáhnout na dlouhé mučivé měsíce. Navíc pak nemusí být jisté, že k převodu nemovitosti vůbec dojde. Které největší nástrahy na vás čekají? Pojďme se jim podívat na zoubek:
Špatně určená cena nemovitosti bývá často kamenem úrazu. Ať už se jedná o mylně vypočítanou plochu bytu nebo pozemku či záměrné nadhodnocení, je to problém. Pokud kupující bude hradit nemovitost hypotékou, banka nemusí odhadnou nemovitost na stejnou částku a zájemce hypotéku nedostane. Proto vždy uvádějte ceny, které odpovídají typu, velikosti a lokalitě nemovitosti. Pokud vůbec netušíte, jak na to, pomůžeme vám - odhad ceny nemovitosti je u nás zcela zdarma.
Už se vám to někdy stalo? Domluvíte si na nemovitosti s makléřem schůzku, on dorazí pozdě, naprosto nepřipraven a ještě mu chybí klíče od nemovitosti? Pokud ano, požádejte si u realitní kanceláře o změnu makléře. Nekompetentní realitní makléř vám může celý proces tak trochu znepříjemnit… Správný a profesionální makléř by měl mít kompletní informace o nemovitosti, měl by vás seznámit se všemi skutečnostmi (vady, věcná břemena atd.), právní pojmy by mu neměly být cizí a hlavně by měl být nestranný!
Faktické vady nemovitostí (popraskané zdivo či narušená statika) se mohou objevit až po podpisu smlouvy a po převodu nemovitosti. Proto je víc než vhodné tuto situaci v kupní smlouvě předem ošetřit. Možností je například odstoupení od smlouvy, smluvní pokuta a podobně. Za skryté vady prodávající odpovídá pět let, doporučujeme tedy mít vše pěkně černé na bílém.
Co jsou to právní vady? Jedná se například o služebnosti – vedení kanalizace, odpadních vod, exekuce, věcná břemena, předkupní právo smluvní, zástavní právo včetně exekutorského zástavního práva. Většinu z nich najdete ve výpisu z katastru nemovitostí, ale některé z nich se tam neevidují. Při prohlídce si proto dobře všímejte, zda přes pozemek například nevede elektrické vedení, jak vypadá přístupová komunikace k nemovitosti atd. Nemovitost může být zatížena také dalšími smluvními závazky či jednostranným příslibem původního vlastníka, jako je třeba evidování trvalého bydliště třetích osob na adrese pořizované nemovitosti. I na tyto situace by se v dobře napsané kupní smlouvě mělo myslet.
Toto je nejcitlivější moment celého procesu. Ohroženy jsou obě strany - pokud prodávající neobdrží platbu ihned při podpisu smlouvy, nese riziko, že vkladem do katastru pozbude vlastnictví a kupní cenu již v budoucnu nedostane nebo ji bude obtížně vymáhat. Jestliže ale platbu obdrží ihned, nese riziko naopak kupující. Proto VŽDY doporučujeme využít úschovu u třetí strany (RK, notář, advokát). O tom proč využít advokátní úschovy jsme se rozepsali v článku ZDE.
Kupní smlouva by měla obsahovat přesný popis toho, jak budou peníze zaplaceny, kam budou zaslány, v jakém termínu a za jakých podmínek. Pokud si kupující bere hypotéku na koupi nemovitosti, je nutné zaznamenat sem i informace o hypotečním úvěru a zástavním právu k nemovitosti. Také by zde měl být uveden závazek předat vyklizenou nemovitost v určité lhůtě. Jak jsme také uvedli výše, měly by v ní být uvedeno i řešení situace, pokud se objeví skryté či právní vady. Díky takové smlouvě by mělo vše klapnout a k převodu vlastnického práva na katastru by mělo bez problémů dojít.
Pokud jste se rozhodli prodat nebo koupit nemovitost, držíme vám palce a z celého srdce vám přejeme, aby vše proběhlo hladce a k Vaší spokojenosti. Neváhejte využít našich služeb, budeme vám k dispozici po celou dobu prodeje.
Pavel Smíšek
autor článku
Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.
JAK FUNGUJE