Po útěku na venkov a změně prostředí touží stále více Čechů, ne na každého se ale dostane. Ačkoliv nedostatek stavebních míst i stoupající cena nemovitostí způsobily nárůst poptávky po rekreačních objektech už před několika lety, poslední rok byl přelomový. Zájem o koupi chat a chalup vzrostl o 30 procent a poptávka tak několikanásobně převýšila nabídku. Čím to bylo způsobeno a o co je největší zájem?
Je všeobecně známo, že Češi jsou vášnivými chalupáři: před třemi lety vlastnila podle průzkumu rekreační objekt celá pětina z nich. Fenomén chat a chalup se rozšířil zejména v období sedmdesátých a osmdesátých let, kdy bylo pro většinu obyvatel téměř nemožné vycestovat do zahraničí.
Porevoluční ročníky si raději než rekreačních objektů svých rodičů a prarodičů užívaly svobodného cestování po celém světě – to ale změnila pandemie koronaviru, která vrátila chalupaření zpět do hry. S tím souvisí enormní zájem o koupi chat a chalup i jejich narůstající cena, která meziročně vzrostla až o desítky procent.
Ač by se mohlo zdát, že během nejisté ekonomické situace způsobené celosvětovou pandemií nebudou lidé nakloněni zbytným investicím, opak je pravdou. Vlivem zákazu cestování, nařízené práce z domova, opakovaných lockdownů a karantén začaly být některým rodinám městské byty poněkud těsné.
S rostoucí poptávkou se pojí nižší nabídka a nárůst cen: momentálně se prodává přibližně 900 rekreačních objektů, minulé léto jich bylo na trhu kolem 2000. O jeden objekt má přitom často zájem několik stovek lidí, část z nich je ochotná zaplatit vyšší než požadovanou cenu. Ceny často přesahují 100 tisíc za m2 a mohou se vyšplhat až ke 120 tisícům. Pokud tedy prodáváte rekreační nemovitost, nyní je nejlepší čas využít příznivé situace na trhu a vysoké poptávky. Pro nejlepší prezentaci pro širokou síť zájemců využijte našich služeb, které jsou pro prodejce zcela zdarma.
Zvýšený zájem je i o nákup apartmánů, které noví majitelé ve většině případů plánují pronajímat. Kromě apartmánů prodávaných kvůli finančním problémům, které přinesl oblastem spojeným s cestovním ruchem uplynulý rok, jsou v nabídce i nové nemovitosti postavené developery – i ty ale mizí okamžitě po zahájení prodeje.
Kupující se nejčastěji zajímají o rekreační nemovitosti v horských oblastech, převážná část zájemců preferuje dojezdovou vzdálenost do hodiny od domova. Nejvyhledávanější jsou zrekonstruované objekty s vodou a kanalizací v příjemném prostředí a s dobrou dostupností.
A jaký bude vývoj cen rekreačních objektů v budoucnu? „Poptávka, a tedy i růst cen, bude trvat, a to i díky tomu, že se lidé obávají v nejisté době více investovat. Nemovitosti jsou pro ně naopak cestou bezpečnou. Přesto nebude růst cen tak výrazný jako v loňském roce. Zájemcům doporučuji zaměřit se na mikrolokality či zatím neobjevené lokality. To jsou třeba Krušné hory nebo Železnorudsko, kde jsou ceny ve srovnání s populárními lokalitami okolo 40 % nižší,“ uvádí Radim Maštalíř – odborný technik odboru Nemovitostí Hypoteční banky, která je členem skupiny z ČSOB.
Pavel Smíšek
autor článku
Ušetříte, prodáte rychle a za výhodnou cenu.
JAK FUNGUJE